NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY W PROJEKCIE ZAKŁADU GASTRONOMICZNEGO

Dobry projekt zakładu gastronomicznego jest niemałym wyzwaniem i wymaga przeanalizowania bardzo wielu czynników.W projektowaniu takich miejsc jak bar czy restauracja. Konieczne jest uwzględnienie zewnętrznych i wewnętrznych uwarunkowań lokalu, bez względu na to, czy budujemy go od podstaw, czy też przystosowujemy gotowy obiekt do działań związanych z gastronomią.

Dobry projekt zakładu gastronomicznego – uwzględnij uwarunkowania zewnętrzne

Dobry projekt zakładu gastronomicznego wymaga dokładnej analizy wszystkich czynników zewnętrznych. Będzie to przede wszystkim taki aspekt jak umiejscowienie lokalu. Wynajmując lokal pod gastronomię, należy wziąć pod uwagę sąsiedztwo, charakter okolicy, odległość od centrum miasta i węzłów komunikacyjnych i potencjalnych konsumentów, dla których ustalane będzie menu lokalu. Warto wybrać lokal, który wcześniej budził pozytywne skojarzenia, bo trudno rozwinąć dobry biznes w miejscu, które kojarzy się mieszkańcom negatywnie. Kolejnym krokiem będzie gruntowne przeprowadzenie remontu z uwzględnieniem rozbudowy koniecznego zaplecza dla gastronomii. Stawiając lokal od podstaw, trzeba wziąć pod uwagę te same czynniki, a dodatkowo można pokusić się o kreatywność w związku z rozwiązaniami architektonicznymi – ciekawe budynki zawsze przykuwają uwagę potencjalnych klientów.

Jak zaprojektować lokal w środku?

Co jest najważniejsze w projekcie wnętrza lokalu gastronomicznego? Wystrój i dekoracja pomieszczeń to ostatni element pracy. Przede wszystkim konieczne jest przygotowanie technicznego projektu dla Sanepidu – na rysunku trzeba dokładnie opisać każde pomieszczenie oraz uwzględnić wszelkie urządzenia użytkowe takie jak umywalki czy piece. Wszystko musi być rozmieszczone według zaleceń Sanepidu. Wymogów jest bardzo dużo, więc najbezpieczniej zlecić wykonanie projektu specjaliście, który nie pominie żadnego istotnego szczegółu. W projekcie zakładu gastronomicznego obowiązkowo muszą pojawić się takie pomieszczenia jak: szatnia dla gości, WC dla gości i personelu, bufet z uwzględnieniem wszystkich przepisów Sanepidu dotyczących dopuszczalnego ustawienia sprzętów (ekspres do kawy, sokowirówka itp.), zaplecze bufetu (gdzie znajdą się niezbędne sprzęty do przygotowania potraw, zmywarki, lodówki, zamrażalniki, zlewy) i sala konsumpcyjna. Najistotniejsza jest jednak dokumentacja HACCP lub GMP/GHP konieczna do sporządzenia projektu technologicznego i do odbioru lokalu przez Sanepid.

Projektowanie zakładów gastronomicznych jest procesem bardzo złożonym, który wymaga staranności od strony formalnej i rozległej wiedzy na temat obowiązujących przepisów. Doświadczenie pokazuje, że warto współpracować ze specjalistami w projektowaniu lokali gastronomicznych, którzy doradzą optymalne rozwiązania i przygotują lokal do funkcjonowania na zasadach zgodnych z przepisami Sanepidu.

 

NAJWAZNIEJSZE-ELEMENTY-W-PROJEKCIE-ZAKLADU-GASTRONOMICZNEGODział obsługi klientów
tel. (+48) 022 336 90 39
fax (+48) 022 336 90 09

Recepcja
tel. (+48) 022 336 90 00

TANAKE
ul. Puławska 426
02-884 Warszawa
mazowieckie
Zobacz na mapie >